Na blogu publikujemy informacje, które naszym zdaniem mogą być przydatne przed  zakupem Nomo i Modico.  Wszystkie oprawki są wystawione w naszej firmie jako demonstracyjne i można ich działanie sprawdzić przed zamówieniem. Koszt wykonania pieczątek jest dostępny w zakładce "cennik". 

 

Zastanów się i zdecyduj, czy przyda się także Tobie?

Ułatwienie pracy dzięki pieczątce imiennej!

    Pieczątki imienne zawierają zazwyczaj do trzech linijek tekstu z odstępem  na postawienie podpisu lub bez
niego. Nazwisko możemy poprzedzić tytułem  zawodowym o ile nie zabraniają tego szczegółowe przepisy. Możemy na niej umieścić numer lub oznaczenie prawa wykonywania zawodu (np. pieczątki lekarskie, pielęgniarskie – osobne  regulacje prawne dotyczące danych jakie powinny znajdować się na takiej pieczątce oraz sposobu  ich przedstawienia). Stosujemy je wszędzie tam, gdzie akceptacja dokumentu wymaga podania naszego imienia i nazwiska. Używamy ich do stemplowania korespondencji, umów, recept, faktur, dokumentów.  Zamawiają je najczęściej lekarze, specjaliści różnych zawodów, pracownicy funkcyjni przedsiębiorstw i administracji państwowej, szeregowi urzędnicy, artyści, osoby prywatne. Korzystają z nich osoby na stanowiskach dyrektorskich, główni księgowi, prawnicy, doradcy klienta, pielęgniarki, instruktorzy, kierownicy projektów, graficy i przedstawiciele wielu innych zawodów.
     Pieczątka  zawierająca oprócz sprawowanej funkcji nazwę firmy i numer telefonu z powodzeniem zastępuje wizytówkę. Stempel z imieniem i nazwiskiem to najczęstsze zamówienia w zakładach  pieczątkarskich. Taka pieczątka podnosi prestiż osoby, która ją posiada. Nadaje podpisywanym dokumentom bardziej formalny charakter i wielokrotnie skraca czas podpisania dużych partii dokumentów.
     Treść prywatnej pieczątki popisowej nie regulują żadne przepisy. Oprócz imienia i nazwiska może zawierać dodatkowe dane  takie jak numer telefonu, pseudonim artystyczny, osobiste logo, faksymile i inne informacje, które ułatwią pracę. To co ustalisz zostanie zawarte na pieczątce. Treść, ilość linijek tekstu, odstęp na parafkę, wielkość automatu, kolor tuszu  i wygląd dostosowujesz do swoich potrzeb. Aby spełniała swoją funkcję musi być jednak czytelna na odbiciu.
     W zakładach usługowych wykonujących pieczątki na poczekaniu będziesz mieć możliwość podejrzenia swojego zlecenia na monitorze komputera oraz na wydruku papierowym, który otrzymasz do akceptacji przed wykonaniem stempla. Po dokonaniu poprawek i wzięciu pod uwagę propozycji Twoich zmian  pieczątka typu Nomo lub Modico, wyrabiana metodą błyskową,  jest gotowa ekspresowo, do odbioru po kilku minutach.  Nie będziesz musiał przyjeżdżać ponownie aby ją odebrać – zaoszczędzisz czas i pieniądze!


wzory-pieczatek-imiennych-opolejpg

Zaloguj swoją pieczątkę!

Logo - dodatkowa promocja firmy

     Grafika w postaci logo to doskonały sposób na wyróżnienie naszej firmy na tle konkurencji. Stosujemy je w reklamach internetowych i telewizyjnych, na papierach firmowych, korespondencji seryjnej, kopertach , banerach, wizytówkach, reklamówkach, etykietach itp. Spełnia ważną rolę w pozostałych sposobach reklamy wizualnej, w tym także na stemplach biurowych. Jest ważnym czynnikiem wpływającym na to jak naszą firmę postrzegają Klienci. Niezależnie od od tego czy prowadzisz biuro rachunkowe, warsztat samochodowy, kancelarię notarialną, firmę transportową lub  prywatne przedszkole dodanie na pieczątce znaku graficznego będzie stanowić jej dodatkowy atut.  Używanie pieczątek firmowych na wielu dokumentach w relacjach z Klientami znacząco zwiększa rozpoznawanie Twojej marki, podnosi jej wiarygodność. 
     Nie każde logo nadaje się jednak do bezpośredniego, szybkiego wykorzystania w pieczątce. W wielu przypadkach wymagana jest dodatkowa obróbka przez grafika komputerowego.  Nie można bowiem w zadowalający sposób odwzorować łagodnych przejść tonalnych oraz subtelnych różnic w kolorach. Jednak po spełnieniu kilku kryteriów będzie jej niewątpliwą ozdobą i spełni swoje zadanie. Warto więc przed wysłaniem pliku graficznego do zakładu pieczątkarskiego dostosować go do kilku wymagań :
 • należy dostarczyć plik, który będzie czytelny, w bardzo dobrej jakości 
 • przygotowane przez grafika logo powinno być w wersji czarno-białej
 • wymagana jest grafika wektorowa a nie bitmapowa - np. plik z rozszerzeniem cdr, tif, psd
 • projekt nie powinien zawierać drobnych szczegółów, zbyt cienkich linii a występujące w nim czcionki należy przekształcić na "krzywe"
 • trzeba też wziąć pod uwagę to, że stempel z logo będzie wymagał w zdecydowanej większości przypadków zastosowania większego automatu 
 • sugerujemy aby przed wysłaniem maila skontaktować się z zakładem, w którym będzie wykonywane nasze zamówienie i ustalić szczegóły
     Zamówiłeś pieczątkę z logo? To dobra decyzja!  Używając jej wywołasz pozytywne skojarzenia, podniesiesz prestiż i znaczenie marki a Twoja firma będzie lepiej postrzegana przez Klientów. I po pierwszym odbiciu na papierze stwierdzisz, że wygląda bardziej profesjonalnie aniżeli ta poprzednia, bez loga.
A jeżeli nie "firmówkę" to może pomyślisz o swoim prywatnym stemplu-exlibrisie, na którym będzie sama grafika lub grafika z tekstem?   

logo-na-pieczatce-2jpg

Faksymile dla każdego

Faksymile - ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorcy

     Pieczątka z faksymile to dokładne odwzorowanie odręcznego podpisu. Z reguły wykorzystujemy ją stemplując mniej ważne dokumenty. Używają jej często pracownicy biura w zastępstwie swojego szefa. Wykorzystujemy ją także pieczętując broszury, informatory, kartki świąteczne, dokumenty seryjne, dokumentacje i inne mniej ważne materiały. Pozwala nam zaoszczędzić czas. Profesjonalne odbicie podpisu  robi dobre wrażenie na Klientach. A jej niewielki koszt powoduje, że jest coraz bardziej popularna także w średnich, małych firmach i wśród osób prywatnych.
     Zlecając wykonanie takiego stempla najlepiej skontaktować się wcześniej z zakładem pieczątkarskim. Chcąc bowiem uzyskać zadowalający efekt należy spełnić kilka podstawowych warunków dotyczących prawidłowego przygotowania wzoru podpisu.
 • powinien on być bardzo wyraźny, w wielkości jaką chcemy uzyskać na odbiciu. Najlepiej wykonać od razu po kilka wzorców o mocnym nasyceniu czerni
 • na białej kartce należy podpisać się czarnym cienkopisem lub długopisem o w miarę grubej i jednolitej linii. Użycie innego koloru aniżeli czarny może uniemożliwić prawidłowe naświetlenie gumki pieczątki. Użyty finalnie tusz może już być w dowolnym kolorze
 • w punkcie usługowym wykonującym zlecenie można uzyskać informację o kilku podstawowych, najczęściej używanych rozmiarach "okienek", w których w przybliżeniu należy zmieścić swój "autograf"
     Podpisujesz się serynie na dokumentach? Wykonaj faksymile w oprawkach Nomo lub Modico. Używane w nich gumki wykonane są w najnowszej japońskiej technologii Sun Stamper. W połączeniu z oryginalnym tuszem olejowym PIGMENT do papierów dają niezwykle ostre i wyraźne odbicie podpisu Klienta.
faksymila-kolobrzegjpg

Porady eksploatacyjne

Pieczątka też ma tylko jedno życie - wydłuż je o wiele lat przestrzegając kilku prostych porad eksploatacyjnych

 • do napełniania używaj wyłącznie oryginalnego tuszu olejowego PIGMENT do papierów biurowych lub wymień cartridge z tuszem na nowy  w zakładzie usługowym wykonującym Nomo lub Modico. W naszym punkcie usługa ta wykonywana jest na poczekaniu i trwa tylko kilka minut. 

 • użycie innego tuszu spowoduje zablokowanie mikroporów gumki i konieczność jej wymiany oraz cartdrige'a  na nowe.

 • podczas transportu zakładaj pokrywkę, która zabezpiecza gumkę przed uszkodzeniem oraz zabrudzeniem tuszem rzeczy (dokumentów) w torbie.

 • nie wystawiaj pieczątki na dłuższe, bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz wysokich temperatur.

 • zabrudzoną, plastikową obudowę możesz wyczyścić ściereczką nasączoną wodą z niewielkim dodatkiem łagodnego detergentu.

 • unikaj kontaktu gumki oraz obudowy z rozpuszczalnikami.

 • gdy gumka ulegnie przypadkowemu zabrudzeniu zbierz delikatnie "paprochy" chusteczką higieniczną. Nie wykorzystuj do tego wody ani innych płynów (rozpuszczalników). Pozostałe na powierzchni stemplującej  ślady tuszu znikną po kilku, kilkunastu  próbnych odbiciach na papierze.

 • Przestrzegaj powyższych zasad użytkowania i ciesz się naszymi  nowoczesnymi i niezawodnymi pieczątkami błyskowymi przez wiele lat.

zestaw-nomojpg

Uzupełnianie tuszu

 Pieczątki Modico i Nomo należy uzupełniać takim samym, oryginalnym tuszem olejowym jaki był użyty pierwotnie w pieczątce. Ulotka/instrukcja do pobrania tutaj

Możemy to zrobić na dwa sposoby:

1. Samodzielnie, zaopatrując się wcześniej w naszej firmie oryginalny tusz olejowy PIGMENT do papierów biurowych - buteleczka o objętości 15 ml. Stosowna instrukcja dołączana jest do każdego zlecenia wykonanego w naszej firmie. Prosimy pamiętać, że zastosowanie innego tuszu spowoduje uszkodzenie gumki (zablokowanie mikroporów) i będzie się wiązało z koniecznością jej wymiany na nową

2. Zlecając nam wymianę wyczerpanego wkładu z tuszem na nowy, oryginalny - usługę tą wykonujemy na poczekaniu

uzupelnianie-tuszu-w-nomojpg


uzupelnianie-tuszu-w-modicojpg

tusz-pigmentjpgpieczatki-do-papierow-biurowychjpg

Oryginalny tusz olejowy PIGMENT

     Do pieczątek wykonywanych w naszym zakładzie oferujemy 4 kolory oryginalnego  tuszu olejowego PIGMENT: czarny, niebieski, czerwony i zielony (a do Modico dodatkowo tusz w kolorze fioletowym). Są one przeznaczone do stemplowania na zwykłych papierach stosowanych zazwyczaj w biurze. Po wyrobieniu pieczątka jest w pełni napełniona,  co pozwala na wykonanie wielu tysięcy odbić bez dolewania lub wymiany cartrige'a na nowy.

Tusz do Nomo i Modico:

 • jest niezwykle wydajny
 • daje gwarancję najwyższej jakości
 • odbicia nie blakną wraz z upływem czasu
 • nie wysycha przez okres siedmiu lat, gdy pieczątka jest rzadko używana
 • posiada certyfikat jakości DIN ISO 14145-2 (trwałe stemplowanie dokumentów) - nie ulega degradacji pod wpływem promieni słonecznych lub zwiększonej wilgotności powietrza 
tusze-kolory_1jpg

UWAGA:  
1. Tusz olejowy nie nadaje się do odbijania na papierach kredowanych (śliskich), foliach, drukach uszlachetnianych (ulotki, plakaty lakierowane i inne) - nie będzie wysychał na takich podłożach                           
2. Dolanie do pieczątki tuszu  innego niż oryginalny spowoduje jej uszkodzenie - konieczność  wymiany gumki i wkładu na nowe             

Rozmiary pieczątek flashowych Nomo i Modico

  
Od Modico 2 do Nomo SQ5

     Poniżej podajemy wymiary składów komputerowych dla najbardziej popularnych pieczątek Modico oraz Nomo, które wykonujemy w naszym zakładzie usługowym w Opolu. Będą one przydatne przede wszystkim dla Klientów, którzy sami przygotowują skład komputerowy.  Na życzenie wykonamy  bezpłatnie projekt stempla i wyślemy go  na maila do akceptacji. Podaną przez Państwa treść dopasowujemy do automatu o takiej wielkości aby odbicie na papierze było czytelne.  W zamówieniach wysyłanych do nas drogą mailową prosimy o podanie koloru tuszu w pieczątce, telefonu kontaktowego oraz dodatkowych wymagań z Państwa strony dotyczących zlecenia.

wymiary-modico1jpg

wymiary-tekst2jpg
wymiary-nomo3jpg
wymiary-nomo4jpg
wymiary-nomo5jpg

Kolorystyka oprawek

Nasza 9-ka

     W chwili obecnej proponujemy Klientom dziewięć kolorów oprawek. Pięć dla standardowych pieczątek Modico oraz cztery dla kompaktowych w swym kształcie Nomo. Kolory oprawek mogą się różnić w rzeczywistości od tych,  jakie są wyświetlanie na ekranie komputera, tableta lub smartfona. We wszystkich rodzajach pod przeźroczystą szybką indeksową umieszczamy odbitą treść stempelka co ułatwia jego identyfikacjęna biurku.

kolory-oprawki-nomo_1jpg
kolory-oprawki-modico_1jpg

Budowa Nomo i Modico

Japońska technologia w polskich rękach

     Zastosowana w pieczątkach Nomo i Modico oryginalna japońska guma światłoczuła w połączeniu z tuszem olejowym PIGMENT do papierów biurowych daje gwarancję najwyższej jakości odbicia. Nieskomplikowana budowa obu rodzajów stempli, brak elementów obrotowych dają podczas użytkowania tzw. efekt "miękkiego odbicia". Stemplowanie odbywa się bez hałasu a uzyskanie wyraźnego odbicia nie wymaga większego wysiłku.

budowa-nomojpg


budowa-modicojpg

Lider jest jeden

Tak, to Modico z Warszawy!

     Firma Modico ze stolicy Polski, nasz dostawca półproduktów i materiałów eksploatacyjnych do wyrobu pieczątek Nomo i Modico,  jest obecna na rynku od ponad 25 lat. Ostrogi w branży zdobywała w oparciu o technologię gumowo-żelową a później polimerową. A od roku 1996 pod nazwą Modico & Stamppoint zaczęła sprzedawać Klientom,  jako jedna z pierwszych w Polsce, całkiem nową jakość - pieczątki błyskowe tworzone w oparciu o rewelacyjną, japońską technologię  Sun Stamper.  Od 2006 roku jej maszyny błyskowe oraz oprawki  do naświetlania są sprzedawane na całym świecie pod marką Modico. Technologia udoskonalona przez Polaków  pozwala na zwiększenie szybkości procesu produkcji stempli biurowych, zapewnia otrzymanie finalnego produktu o ergonomicznym kształcie, estetycznego, o nowoczesnym wyglądzie i najwyższej jakości. Przy produkcji wykorzystywane są oryginalne: japońska guma do naświetlania oraz tusz PIGMENT do papierów, elektroniczne podzespoły w naświetlarkach marki SIEMENS (precyzyjny procesor).
     Maszyny błyskowe, oprawki i materiały eksploatacyjne są sprzedawane obecnie w ponad 50 krajów świata! W Unii Europejskiej Modico jest liderem na rynkach Niemiec, Czech i Włoch.
     I nie są to tylko puste słowa. Produkty firmy zostały wielokrotnie docenione i nagrodzone:
 • Za najlepsze maszyny błyskowe świata - przez pismo branżowe MIM MAGAZINE
 • Europejska nagroda QUALITY AWARD przyznana przez World Quality Commitment
 • Dyplom finalisty dla najlepszych małych i średnich przedsiębiorstw w naszym kraju
 • Prestiżowa nagroda RedDot Design Award 2010 za najładniejszy i najbardziej funkcjonalny artykul biurowy ( za pieczątkę okrągłą R-45) 
Misją Firmy od początku jej działalności jest dostarczanie Klientom produktów o najwyższej jakości. A także koncentracja  wyłącznie na technologii Sun Stamper i ciągłe jej udoskonalanie. Jako jedyna w kraju oferuje oryginalne gumy do naświetlania i tusze olejowe gwarantujące najwyższą jakość odbicia a nie chińskie zamienniki jak to czyni konkurencja.

Jakość, która błyszczy

    Ambicją firmy od początku istnienia jest wyznaczanie standardów świadczonych usług, a nie tylko nadążanie za konkurencja czy staranie się jej dorównać. Jest nią także dostarczenie Klientom nowych, rewolucyjnych rozwiązań, rozwiązań na miarę XXI wieku.
     Z marką Modico, technologią Sun Stamper i pełną ofertą produktów Nomo i Modico możecie się Państwo zapoznać "na żywo" na corocznych targach branżowych RemaDays - Warsaw Expo w Nadarzynie. Ale nie tylko. Firma była i będzie w przyszłości obecna na wielu imprezach wystawienniczych na całym świecie promując udoskonaloną przez siebie technologię Sun Stamper, niezawodne urządzenia do naświetlania błyskowego i gotowe wyroby. A jeżeli mieszkasz w Opolu lub w pobliżu to wpadnij do nas. Będziesz mieć okazję do wypróbowania pieczątek demonstracyjnych przed ich zamówieniem - zapraszamy :)

drupa-2012jpg
Modico na targach Drupa 2012

Sun Stamper

    Prawdopodobnie w ostatnich latach spotkałeś się z określeniami: pieczątki pre-ink, samotuszujace, błyskowe, beztuszowe, flashowe.  Wszystkie te nazwy dotyczą jednej i tej samej metody wykonania, którą opisujemy poniżej.
    Technologia Sun Stamper powstała w Japonii. Jej sekret tkwi w mikroporowatej gumie światłoczułej wrażliwej na naświetlanie podczerwienią i posiadającej setki tysięcy mikroporów, przez które w miejscach tekstu, rysunku lub loga przenika  na papier specjalny tusz olejowy PIGMENT.  Gumka po naświetleniu jest zupełnie płaska. Nie ma więc efektu "zbijania" drobnych czcionek i linii przy dłuższym użytkowaniu pieczątki,   jak to się dzieje w przypadku stempli polimerowych czy też laserowych.
     Obecnie metodą błyskową wyrabia się niemal 100% pieczątek w Japonii, 60% w Stanach Zjednoczonych, 40% w Europie Zachodniej. A oprawki Modico, produkowane przez warszawską firmę, stanowią już ponad 50% wszystkich opraw w technologii błyskowej sprzedawanych w Europie.

Zalety metody Sun Stamper:

 • Ciche i przyjemne stemplowanie
 • Najprostsza technologia na rynku
 • Wykonanie pieczątki nawet w 5 minut
 • "Suchy" proces technologiczny - brak chemii 
 • Najwyższa jakość i trwałość pieczątek Nomo i Modico
 • Do produkcji nie jest potrzebna ciemnia oraz duża powierzchnia
 • Wykonanie pieczątek z gotowych elementów, bez obróbki i odpadów 
 • Zdecydowanie najnowocześniejsza metoda wykonania pieczątek na rynku
 • Proces w 100% przyjazny środowisku, nie ma więc konieczności składowania odpadów. Brak odczynników chemicznych, procesów wymywania, wywoływania, klejenia, Nie występują nieprzyjemne zapachy, pyły, opary 
 • Możliwość wykonywania bardzo dużych rozmiarów - pieczątki tablicowe Modico 10, 12,14
 • Tysiące odbitek bez konieczności uzupełniania tuszu, kilkukrotnie więcej niż w tradycyjnych automatach samotuszujących
 • Bardzo precyzyjne odbicie - rozdzielczość obrazu tworzonego na gumce wynosi 900 dpi. Drobne czcionki, linie a nawet zdjęcia wielotonalne są wiernie odtworzone
      Podsumowując: nowoczesne pieczątki błyskowe pod każdym względem "bija na głowę" swoje dalekie kuzynki z pieczątkarskiego podwórka. Są trwałe, ekologiczne, łatwiejsze w obsłudze i zapewniają najwyższą, powtarzalną jakość odbicia. 

eco-nomopng

Od muszelki do Nomo

Prapoczątki .... pieczątki

       Pochodzenie słowa "pieczęć" jest powiązane ze słowami pieczenie i odciskanie co w dzisiejszych czasach oznaczałoby napiętnowanie, nacechowanie. Jej geneza sięga już okresu prehistorycznego. Wtedy to człowiek pierwotny prawdopodobnie zupełnie przypadkowo odcisnął po raz pierwszy muszlę w miękkim podłożu. 
     Pierwsze pieczęcie były wyrabiane już w epokach kamienia, miedzi, brązu oraz metalu. Prace archeologiczne potwierdziły, że już 3000 lat p.n.e. gliniane naczynia były oznakowane na obwodzie, co miało potwierdzać ich oryginalność. Odcisk takiej pieczęci był jednocześnie znakiem pozwalającym rozpoznać osobę lub region w którym je wykonano.

Poprzedniczka pieczątki
     Pieczęć to znak własnościowy i rozpoznawczy osoby fizycznej lub prawnej stanowiący zabezpieczenie nienaruszalności dokumentu lub przedmiotu. Jest ona wyciskana na dodatkowym nośniku np. ołowiu, wosku, laku, złocie lub srebrze za pomocą stempla - odpowiednio oprawionego tympariusza (tłoka pieczętnego) wykonanego z twardszego materiału. W odróżnieniu od odbicia pieczątki na papierze odcisk pieczęci ma formę trójwymiarową.

Pieczęcie w starożytności
     W Mezopotamii, w Egipcie oraz w krajach Bliskiego Wschodu używano powszechnie pieczęci cylindrycznych. Boki cylindra były "grawerowane"  scenami z życia codziennego, powtarzającymi się wzorami i ornamentami charakterystycznymi dla danej społeczności i okresu. Tak przygotowany stempel był następnie przetaczany po miękkiej glinie. Na obszarze Galilei używano ich powszechnie aż do V w.n.e. jako znak pozwalający zidentyfikować daną osobę.  Dzięki zachowanym do dzisiaj odciskom takich pieczęci  jesteśmy w posiadaniu bezcennego źródła wiedzy o ówczesnych czasach.
     W starożytnym Egipcie za pomocą pieczęci zabezpieczano skarbce oraz grobowce. To właśnie Egipcjanie jako pierwsi rozpoczęli używanie pieczęci w formie stempli, które zaczęły pełnić funkcję znaku własnościowego. W powszechnym użyciu były wówczas tzw gemmy do pieczętowania dokumentów. Wzór był ryty w kamieniach półszlachetnych i oprawiany w pierścieniach. Używanie gemm było również bardzo popularne w starożytnym Rzymie by w okresie średniowiecza przybrać formę sygnetu.  Niektóre z nich, zachowane do dzisiaj, mają tysiące lat i świadczą o wielkim kunszcie osób zajmujących się rytowaniem tego rodzaju tłoków.  
 
pieczeccylindrycznajpg

Pieczęcie świeckie
     Funkcje takich pieczęci różniły się w zależności od epoki historycznej w jakiej były używane. I tak np. w XI wieku w Chinach autentyczność dokumentów była potwierdzana stemplami wykonanymi z kamienia. Natomiast w Europie z jej udziałem rozpoczynano wojny i zawierano pokoje, zabezpieczano listy, dokumenty, sygnowano nią dekrety królewskie. Najstarszą zachowaną polską pieczęcią jest pieczęć Rychezy, żony Mieszka II. Polski orzeł w koronie pojawia się po raz pierwszy na stemplu Przemysława II w XIII wieku. I aż do pierwszego rozbioru był on umieszczany na pieczęciach przez polskich monarchów.
     Swoje stemple herbowe posiadali rycerze. W użyciu były również pieczęcie miejskie, parafialne, wiejskie, cechowe, mieszczańskie i wiele innych rodzajów.

tlokpieczetny_1jpg

Pieczęcie kościelne
     Przez wiele wieków pieczęć towarzyszyła hierarchom kościelnym. w 1166 roku papież Aleksander III  stosownym dekretem potwierdził, że pieczęcie są środkami do potwierdzania legalności dokumentów. W okresie średniowiecza najczęściej umieszczany był na niej herb duchownego lub inny znak powiązany z jej właścicielem. Do sygnowania dokumentów bardzo często stosowane były również pierścienie. Ten najbardziej znany to używany od XIII wieku przez papieży pierścień "Pieczęć Rybaka". Jest na nim wygrawerowane imię aktualnego papieża oraz św. Piotr zarzucający sieć. Po śmierci duchownego pieczęć ta jest niszczona.

Pieczątki współczesne
     Równocześnie z wynalezieniem nowoczesnego tuszu w XIX wieku pojawiły się pieczątki kauczukowe a następnie te wykonane z gumy. Łatwy, w stosunku do pieczęci, sposób wykonania oraz przystępna cena przyczyniły się do ich rozpowszechnienia. Rok 1948 to powstanie pierwszej pieczątki kieszonkowej Vienna.
     A dzisiejsze pieczątki?  Swoim wyglądem i zastosowaną technologią w niczym nie przypominają dawnych pieczęci. Zdecydowanie przewyższają także stemple biurowe sprzed 10 czy 15 lat. Jednak ich przeznaczenie pozostaje to samo: służą podpisowi, uwiarygodnianiu dokumentów i odgrywają w XXI wieku ważne znaczenie w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

pieczatka-nomo_1jpg

Na skróty ...

Podział  pieczątek ze względu na rodzaj matrycy (gumki) dającej odbicie:

Błyskowe - najnowocześniejsza i najszybsza technologia na rynku, najbardziej przyjazna środowisku naturalnemu.
 1. Pieczątki polimerowe - ciekłe podłoże jest utwardzane światłem UV
 2. Laserowe - grawerowanie matrycy uzyskujemy przy pomocy lasera CO2
 3. Gumowe - wykonane z gumy wulkanizowanej przy użyciu składu zecerskiego (przestarzała)
 4. Suche stemple, bez zastosowania tuszu - pieczątkę wyciskamy na podłożu a nie odbijamy, np. na dyplomach okolicznościowych, certyfikatach itp. 
 5. Specjalne - stemplowanie na tkaninach, jajkach i innych nietypowych podłożach

Najpopularniejsze technologie:


Pieczątki błyskowe (pre-ink) - wyrobienie nawet w 5 minut
 1. Wykonanie projektu
 2. Wydrukowanie pozytywu na folii fotoprzepuszczalnej 
 3. Proces naświetlania gumki lampami wyładowczymi
 4. Wstępne tuszowanie wykonanej matrycy
 5. Mocowanie gumki i właściwego wkładu z tuszem olejowym przy pomocy ramki w obudowie
Pieczątki polimerowe - czas wykonania ok. 1 godziny
 1. Projekt, wydrukowanie i przeniesienie do ciemni
 2. Wlanie odpowiedniej ilości fotopolimeru do naświetlarki
 3. Usunięcie powstałych pęcherzyków powietrza
 4. Naświetlenie przodu płyty z fotopolimerem promieniami UV - wymagane są środki ochronne dla osoby obsługującej
 5. Naświetlenie spodu płyty (UV)
 6. Proces wymycia nieutwardzonego polimeru, utylizacja pozostałości po tym procesie (toksyczność)
 7. Proces  utwardzenia (UV)
 8. Umycie matrycy - płuczka ultradźwiękowa
 9. Ocena jakości, wykonanie niezbędnej korekty
 10. Przyklejenie taśmy dwustronnej, przymocowanie do oprawki
Pieczątki laserowe - ok. 15 minut 
 1. Projekt
 2. Grawerowanie treści pieczątki przy pomocy lasera
 3. Wymycie resztek pyłu z matrycy po procesie wypalania
 4. Umieszczenie gumki w obudowie
 5. Wietrzenie pomieszczenia (toksyczne opary)
Źródło: Wikipedia

modico-gumkajpg
 
      Widok natuszowanej gumki w pieczątce wykonanej w technice błyskowej. Szybkie mocowanie w oprawce za pomocą zatrzaskowej ramki - system wykorzystywany w ekspresowych pieczątkach biurowych Modico.

Blog w trakcie tworzenia


przebudowajpg

A na razie ... rozgrzewka :)

 • Niezbędnik idealnego urzędnika: biurko, komputer, Internet, dużo dokumentów, filiżanka kawy i ... pieczątki. A co jest w Twoim osobistym zestawie?

 • Pieczątka biurowa to nie tylko ułatwienie gdy chcemy szybciej wpisać dane naszej firmy. Przybijamy ją codziennie na korespondencji, fakturach i wielu innych dokumentach. Ale z marketingowego punktu widzenia może być też jednocześnie świetną reklamą o ile pomyślimy wcześniej aby umieścić na niej logo, telefony, adres strony www, e-mail.      

 • Popularne synonimy dla "przybić pieczątkę":
       podstemplować, opieczętować, przyłożyć stempel, ostemplować, przyłożyć pieczątkę. A Ty jakiego określenia najczęściej używasz?
 • Szpital kliniczny, oddział chirurgiczny, lekarki i lekarze w różnym wieku na codziennej porannej odprawie. Cisza przed rozpoczęciem, napięta atmosfera. Niespodziewanie jeden z młodszych lekarzy podnosi się z krzesła:
  - Pani ordynator, zapomniałem dzisiaj zabrać pieczątki :(
  - Drogi kolego! Stawia się pan do pracy bez najważniejszego narzędzia pracy lekarza?!
  - Myślałem, że najważniejszym narzędziem w pracy chirurga jest moja głowa ... - odburknął cicho pod nosem.
  Ordynator demonstracyjnie położyła palec wskazujący na karcie choroby:
  - Kolego, skoro tak to niech pan podejdzie i pier ....e tu głową ...

 • Dla amatorów krzyżówek:
       z podpisem na dokumencie, znak odbity na papierze, rzecz święta dla referenta, faksymila, sygnatura, gmerk, czerwieni się w aktach, stempel, odcisk na papierze, stempelek na poczcie, ważność dokumentowi nadaje, zdrobniale od pieczęć, odbitka napisu na papierze, stawiana na dokumentach.
 • Numer statystyczny i NIP na pieczątce firmowej.
       Od lutego 2009 roku nie ma już obowiązku umieszczania numeru REGONU. Nie jest on już potrzebny przedsiębiorcom w Polsce w załatwianiu spraw urzędowych.  Nie mamy też obowiązku wyrobienia stempla firmowego, żadne przepisy nie regulują tej sprawy. Ale to tylko teoria. Bo w praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Nie otworzymy bez niego konta w banku, nie załatwimy sprawy w ZUS, US i wielu innych instytucjach. I z pewnością każdy z nas przynajmniej raz tego doświadczył.
       Jednak wielu specjalistów ma obowiązek posługiwania się pieczątką:
  - lekarz
  - lekarz weterynarii
  - diagnosta laboratoryjny
  - pielęgniarka i położna
  - instruktor, wykładowca nauki jazdy oraz wiele innych
       Natomiast w przypadku NIP, zgodnie z art.16 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, mamy obowiązek jego używania. Tak więc wszelkie oświadczenia, pisma i inne dokumenty powinny zawierać oprócz nazwy firmy i danych adresowych także numer NIP. 
 • Czy wiesz, że ...
       Pieczęć Genewska to uznany znak zegarmistrzowski ustanowiony w 1886 roku w Kantonie Genewskim. Do 2014 roku był wytłaczany mechanicznie na czasomierzach wykonanych w całości w tym regionie. Jest certyfikatem, który potwierdza pochodzenie zegarka, jego niezawodność i jakość wykonania. Można go znaleźć m. in.  na zegarkach marek Roger Dubuis, Cartier czy Chopard. Obecnie oznaczenie to jest wykonywane przy pomocy nanotechnologii pozwalającej na bezstykowe grawerowanie nawet bardzo twardych powierzchni metalowych. Od tego czasu Pieczęć Genewska nie jest już w teoretycznie pieczęcią. Jednak jej cel i rygorystyczne zasady przyznawania pozostają niezmienne od ponad 100 lat.
genewskajpg

 • Będziemy drugą Japonią? 
       Większość z nas narzeka na biurokrację i wszechobecną na każdym kroku "pieczątkomanię". Porównujemy Polskę przede wszystkim z innymi europejskimi krajami, gdzie konieczności stemplowania dokumentów jest zdecydowanie mniej.
       A tymczasem Japończycy od wielu wieków zastępują swój podpis pieczątką. Okrągłe stempelki osobiste (jap. hanko) i czerwony tusz towarzyszą im w codziennym życiu. Są używane przy uwiarygodnianiu mniej ważnych dokumentów - odbioru przesyłki kurierskiej, podpisania listu, rachunków i innych. Bardzo popularne są konkursy na najładniejszą pieczątkę wykonaną w sposób tradycyjny czyli poprzez ręczne rycie w drewnie.  
       Jednak w załatwianiu formalnych spraw urzędowych (kredyt, zawarcie małżeństwa, czynności bankowe,  zakup gruntu, samochodu, domu itp) wymagane jest jednak jej zgłoszenie, zarejestrowanie i udowodnienie podczas "podpisu", że mamy prawo jej używać. Podlegają one wtedy oficjalnym wymaganiom co do wymiarów, kształtu, czcionki i materiału z jakiego są wykonane.
       Tak więc kilka stempli w szufladzie, które są przeznaczone do różnych celów,  to standard w japońskim domu. Najbardziej popularne hanko wytwarzane są maszynowo. Te certyfikowane rzeźbione są ręcznie w drewnie, nefrycie, kamieniu, porożu jelenia i w związku z tym są unikalne tak jak nasze linie papilarne. W przypadku spornych spraw jest więc możliwość weryfikacji, czy dany odcisk pieczęci należał do jej właściciela. Japońskie sądy zlecają wykonanie ekspertyz "pieczątkologom", aby potwierdzić zgodność podpisu z oryginałem (z pieczątką właściciela). Niezależnie, podobnie jak u nas, funkcjonują wszystkie nowoczesne, elektroniczne zabezpieczenia takie jak PIN, podpis elektroniczny, dokument tożsamości.
       W Japonii istnieje nawet zwyczaj zbierania odbitek pieczątek i ich kolekcjonowania. Na dworcach kolejowych, w świątyniach, muzeach, biurach podróży umożliwia się turystom zrobienie odbitek okolicznościowych pieczęci z lokalnymi motywami.
       A czy w naszym kraju możliwa jest "nomomania" lub "modicomania" i zastąpienie podpisu odciskiem nowoczesnego stempla?  Moim zdaniem nam to nie grozi. Ale coraz więcej samotuszujących pieczątek wykorzystywanych w codziennym życiu  jak najbardziej - polska biurokracja nie poznała jak na razie swoich granic :)
hanko1jpg